Na Samitu ADRIA 2025. u Crnoj Gori, Evropska unija je 09.04.2025. objavila Poziv za izražavanje interesa za mobilizaciju privatnih investicija na Zapadnom Balkanu, u cilju podrške ekonomskom rastu regiona i integraciji u jedinstveno tržište EU.
Pozivaju se preduzeća iz EU, EEA i Zapadnog Balkana da dostave prijedloge investicionih projekata, sa rokom do 21. maja 2025. godine.
Evropska komisija će razmotriti prijedloge i nastojati da podrži najpogodnije projekte dostupnim politikama, tehničkim ili finansijskim instrumentima. Cilj je podstaći privatne investicije u razvoj infrastrukture, ekonomsku diverzifikaciju, zelenu i digitalnu tranziciju, kao i integraciju u lanac vrijednosti EU, kako bi se omogućilo otvaranje novih radnih mjesta i smanjila ekonomska razlika u odnosu na EU, u skladu sa Planom rasta za Zapadni Balkan.
Prioritetne oblasti Poziva su zasnovane na strateškim prioritetima Plana rasta za Zapadni Balkan, kao i Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF). Oni su fokusirani na ključne ekonomske sektore koji zahtijevaju direktna strana ulaganja (SDI), uključujući:
- Zelenu tranziciju – ulaganja u rješenja za čistu energiju, uključujući obnovljive izvore energije, mjere energetske efikasnosti i inovativne energetske tehnologije, kako bi se smanjila zavisnost od fosilnih goriva, podstakla cirkularna ekonomija, ublažile klimatske promjene i modernizovala postojeća infrastruktura za prečišćavanje energije, vode i otpadnih voda, infrastrukturu za upravljanje otpadom.
- Integraciju u industrijske lance snabdijevanja/proizvodnju – investicije koje podstiču integraciju u industrijske lance snabdijevanja EU i modernizaciju proizvodnih sektora.
- Kritične materijale – investicije za obezbjeđivanje pouzdanog i ekološki odgovornog pristupa kritičnim sirovinama kako bi se podržao razvoj ključnih industrija u svim fazama lanca snabdijevanja.
- Održivi transport – ulaganja u modernizaciju održivih transportnih sistema, uključujući urbanu mobilnost i digitalnu infrastrukturu za poboljšanje povezanosti, izgradnju pametnih gradova, smanjenje emisija i podsticanje inovacija i međusektorske efikasnosti.
- Digitalnu tranziciju – investicije za promovisanje ukupne digitalne tranzicije privrede (npr. digitalizacija preduzeća, uvođenje širokopojasne mreže – uključujući 5G, u skladu sa bezbjednosnim alatima EU, infrastrukture podataka, digitalne infrastrukture u obrazovanju i zdravstvu, i slično).
- Održivi turizam – ulaganja u inicijative održivog turizma kojima je prioritet zaštita životne sredine, očuvanje kulturnog i prirodnog nasljeđa i angažovanje zajednice, sa ciljem promovisanja ekonomskog rasta, kvalitetnog zapošljavanja i društvenog razvoja.
- Razvoj ljudskog kapitala – investicije koje podržavaju razvoj vještina i/ili imaju socijalnu dimenziju (npr. ekonomija njege, socijalno stanovanje, zdravstvo, i slično)
- Impakt finansiranje (finansiranje sa društvenim uticajem) – investicije za osnivanje fondova privatnog kapitala i rizičnog kapitala, sa ciljem da podrže prioritete politike EU i posebno da imaju jak zeleni i/ili društveni uticaj.
Prihvatljivi aplikanti su privatna preduzeća, zajednički poduhvati (joint ventures) i konzorcijumi kompanija koji posjeduju važeći PDV registracioni broj i registracioni broj EU transparentnosti.