Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the srbtranslatin domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/irbrs.org/grantovi/wp-includes/functions.php on line 6114
Дефинисање пројектне идеје за грант – Грантови за привреду

Дефинисање пројектне идеје за грант

Рјешење одређеног проблема захтијева дефинисање пројекта који треба дати одговор на који начин, којим средствима и у којем временском оквиру ће се отклонити проблем на ефикасан и задвољавајући начин. Пројектна идеја је прва фаза у том процесу.

 

Шта је пројектна идеја?

Пројектна идеја је прва фаза у припреми пројекта за аплицирање на расположивa грант средстава. Основу представља сама идеја и потреба за покретањем неког пројекта. У овој се фази кроз претходна истраживања или студије, анализом ситуације и дефинисањем проблема, те критичким размишљањима о проблему открива и дефинише проблем.

Ваш пројекат треба да ријеши проблем, надокнади недостатке или да креира нову вриједност, која ће задовољити одређену потребу. Дакле, пројектна идеја као прва пројектна фаза има улогу откривања и дефинисања проблема или одређене потребе, на шта би се кроз остале фазе пројекта требало наћи адекватно рјешење.

Приликом дефинисања пројектне идеје треба извршити процјену да ли апликант посједује материјалне и људске ресурсе неопходне за реализацију планираних пројектних активности, као и процјену потенцијалних трошкова и користи. Идеја треба бити у складу с приоритетима и циљевима дефинисаним у стратешким документима организације која расписује јавни позив за грант.

Пројектна идеја, која је добро формулисана да у потпуности одговара сврси актуелног јавног позива, мора бити даље развијена у приједлог пројекта према Смјерницама/Водичу за апликанте.

 

Које елементе морамо узети у обзир приликом осмишљавања пројектне идеје?

Да бисте успјешно дефинисали своју пројектну идеју, потребно је имати одговоре на сљедећа питања:

1. ЦИЉ– односи се на крајњи исход реализације.

  • Општи циљ – Шта намјеравате да постигнете пројектом? До какве промјене ће доћи?
  • Специфични циљеви – Шта сматрате да треба урадити да би се ријешио проблем, тј. постигао општи циљ пројекта? До каквог конкретног стања или догађаја ће довести активности које се планирају реализовати у оквиру пројекта?

2. РЕЗУЛТАТИ – Шта су конкретни исходи који су предвиђени ради постизања специфичних циљева, тј. који су предвиђени ефекти и користи пројекта? Каква побољшања и промјене ће бити произведени овим пројектом?

Напомена : резултати морају бити мјерљиви.

3. АКТИВНОСТИ – Које су кључне активности које се требају извршити и којим редослиједом да би се произвели очекивани резултати? Које задатке је потребно предузети у оквиру сваке активности да би се спровела одређена активност?

Напомена: сваки специфични циљ остварујемо низом активности.

4. ПОДРУЧЈЕ ИМПЛЕМЕНТАЦИЈЕ – Гдје планирате реализацију пројекта – локација?

Напомена: у одређеним јавним позивима или политикама институције која их расписује (нпр. ЕУ програмима), подручје имплементације је један од услова за учешће у програму.

5. ЦИЉНЕ ГРУПЕ – Ко су директни корисници резултата пројекта? На кога ће ваше пројектне активности бити усмјерене? На које групе, институције, појединце… желите утицати?

Напомена: циљне групе морају бити дефинисане што је прецизније могуће.

6. ПАРТНЕРИ – Ко би учествовао у припреми и имплементацији пројекта заједно са апликантом (навести институције, организације, општине…)?

Тражење партнера – да ли имате раније остварене партнерске везе са одређеним организацијама/ институцијама? Да ли сте регистровани на e-Calls PADOR (у случају ЕУ грантова)?

Напомена: приликом припреме и аплицирања пројекта, партнество је увијек пожељно, а некад и обавезујући услов.

7. ПЕРИОД ИМПЛЕМЕНТАЦИЈЕ – Колико времена вам је потребно за реализацију пројекта, тј. за остваривање резултата (број мјесеци, година)?

Напомена: једино ако процијените трајање сваке активности и њихов распоред, можете правилно процијенити кумулативно трајање имплементације пројекта.

8. БУЏЕТ ПРОЈЕКТА – Колики су укупни трошкови извођења пројектних активности?

Напомена: немогуће је креирати буџет уколико нисте правилно дефинисали активности.

9. КОФИНАНСИРАЊЕ – Да ли можете да обезбиједите средства за кофинансирање – ваша властита средства? Колико средстава сте у могућности да издвојите за кофинансирање пројекта? Из којих финансијских извора можете прибавити средства за кофинансирање? Колико средстава намјеравате да потражујете од даваоца гранта?

10. ИНПУТИ – Којим техничким, људским и финансијским капацитетима располажете за производњу резултата? (Да ли имате обезбијеђено довољно људских ресурса који ће учествовати у самој припреми, предлагању и имплементацији пројекта? Којим физичким и техничким капацитетима (технологија, опрема, инфраструктура…) располажете за потребе извођења пројектних активности?)

 

Савјети за успјешно писање пројектне идеје

  • Прегледност – пројектна идеја мора бити читко написана, структурираног текста који мора бити сажет, кратак и једноставан за разумијевање.
  • Једноставност – дефинишите не више од једног крајњег циља.
  • Јасноћа, реалност – активности пројекта морају јасно водити испуњењу задатих циљева, очекивани резултати морају бити реални и јасно мјерљиви, циљне групе и пројектни задаци реaлно и јасно дефинисани.
  • Непрофитни карактер – подразумијева да организација која изводи пројектне активности у фази имплементације пројекта, не може да остварује профит од тих активности.
  • Корист од пројекта имају само циљне групе којима је пројекат намијењен.
  • Адекватно процијењен (планиран) буџет – буџет мора бити процијењен у складу са активностима предвиђеним за реализацију и расположивим властитим средствима.
  • Мора се посједовати компетентан и мотивисан тим људи, који ће имају одређено предзнање за писање и припрему пројектне идеје

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to top

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /var/www/vhosts/irbrs.org/grantovi/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545